aktywnispolecznie.org
Administrator
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: www.fare.aktywnispolecznie.org
|
Wysłany: Pon 11:01, 24 Lip 2006 Temat postu: Giertych naraził się LPR wywiadem w "GW" |
|
|
Spór ideowy w LPR. Poszło o wywiad Romana Giertycha dla "Gazety". Robert Strąk: - Ja się z tezami tego wywiadu nie zgadzam. Wojciech Wierzejski, broni szefa LPR: - Są w Lidze doktrynerzy
Wywiad z Romanem Giertychem "Dmowskiego do Ligi bym nie przyjął" ukazał się 15 lipca i zrobił mnóstwo szumu w LPR i w środowiskach przyznających się do tradycji endeckiej.
Pretensji było niemało: że Giertych odcina się od wielu tez Dmowskiego, że krytykuje go za antysemityzm, że zdradza sekrety jego alkowy, wreszcie - że to wszystko czyni w "Gazecie Wyborczej".
- Miałem SMS-y, telefony, kilkanaście dłuższych rozmów, także z posłami. Niektórym się nie spodobał, nie zrozumieli go - mówi wiceszef Ligi Wojciech Wierzejski.
Poseł Robert Strąk: - Ja się z tezami tego wywiadu nie zgadzam. Uważam się za kontynuatora myśli Dmowskiego, uważam, że jest aktualna. Nie zgadzam na porównywanie książki Dmowskiego z książką Michnika. Dmowski nie wykorzystywał Kościoła, wreszcie - był wierzący.
Przypomnijmy - Giertych powiedział „Gazecie”: „Dmowski bardzo długo był człowiekiem niewierzącym. (...) traktował Kościół utylitarnie. (...) Są dwie książki dotyczące problemu polityka a Kościół, bardzo odmienne, ale zarazem bardzo do siebie podobne. (...) Z obiema głęboko się nie zgadzam. To » Kościół, lewica, dialog «Adama Michnika z 1977 r. i » Kościół, naród, państwo «Romana Dmowskiego z 1927. (...) od obydwu różni mnie właśnie podejście do wykorzystania Kościoła do walki politycznej”.
O wywiad spytaliśmy dwóch posłów wywodzących się z Młodzieży Wszechpolskiej. Poseł A: - To trudny temat, nie na jedno zdanie. Poseł B: - Mam wątpliwości, ale nie chcę krytykować.
Maciej Eckardt - do niedawna ważna w LPR postać, obecnie poza partią - w komentarzu do wywiadu napisał na swojej stronie internetowej: "Wywiad warto przytoczyć, co niniejszym czynię w nadziei na dyskusję, i jako asumpt do rozmyślań nad tym, jak należałoby przywitać Romana Giertycha, gdyby przyszła mu ochota sprofanować swoją obecnością odsłonięcie pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie". Pod wywiadem - kilkadziesiąt, w większości nieprzychylnych Giertychowi, komentarzy.
Wywiad był cytowany - i krytycznie omawiany - także na innych prawicowych stronach: nacjonalista.org, konserwatyzm.pl.
Tez Giertycha broni Wierzejski: - Są w LPR doktrynerzy, którzy idą do antykwariatu, kupują Dmowskiego dzieła wszystkie, uczą się ich na pamięć i mają przygotowany cytat na każdą okazję: o Chinach, Rosji, polskich interesach... a wszystko sprzed 80 lat. A od Dmowskiego trzeba się uczyć czegoś innego. Realpolitik, czyli nieuleganie żadnym sentymentom, i konieczności dbania o interes narodu. Metody są zmienne, trzeba się dostosowywać do warunków, połamać stereotypy. To był cel tego wywiadu.
Rozmowa z "Gazetą" to kolejny znaczący gest szefa LPR. Giertych - de facto bojkotowany przez Izrael - odciął się od antysemickich ekscesów przedwojennej Młodzieży Wszechpolskiej i niespodziewanie pojechał na obchody rocznicy mordu Żydów w Jedwabnem. A na niedawnym kongresie Ligi odżegnał się od radykalizmu.
Wojciech Szacki 24-07-2006, ostatnia aktualizacja 24-07-2006 08:51
Post został pochwalony 0 razy
|
|