Forum Anty - dyskryminacyjne
Rasizm - Antysemityzm - Ksenofobia ...
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Anty - dyskryminacyjne Strona Główna
->
Stereotypy
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Dyskryminacja, uprzedzenia, stereotypy
----------------
Dyskryminacja
Uprzedzenia
Stereotypy
Ksenofobia
Rasizm
Antysemityzm
Homofobia
Ableism
Ageism
Apartheid
Islamofobia
Klasizm
Romofobia
Seksizm
Projekt - Dla Wszystkch Starczy Miejsca
----------------
Dla Wszystkich Starczy Miejsca
Administarcja forum
----------------
Administarcja forum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
kowalskil
Wysłany: Sob 21:41, 28 Cze 2014
Temat postu: Pamietnik oficera SS (1938-1945)
Recenzja książki Piotra Neumanna
"Czarny Marsz: Zycie Prywatne SS-mana"
Tlumaczenie maszynowe z moimi poprawkami
"Czarny Marsz," pamietnik napisany przez oficera SS Piotra Neumanna, jest ksiazka warta czytania. Opisuje on hitlerowski proces wychowania mlodziezy, przez ktory autor przeszedl, i jego karjere wojskowa na froncie wschodim, podczas II wojny światowej. Pierwszym opisywanym wydarzeniem (11 marca 1938) jest ceremonia zaprzysiężenia sześciuset członków Hitler Jugend. 17-letni Neumann, jak wszyscy inni, przysiegal wiernie sluzyc sprawie sformulowanej przez wodza kraju Adolfa Hitlera-- ze wszystkich sil i w kazdych okolicznościach, az do smierci. Byl to poczatek kariery podczas ktorej stal sie on członkiem partji nazistowskieji i kapitanem SS, walczącym z Armią Czerwoną.
Na końcu książki (13 kwietnia 1945) Neumann znowu uzywa to "wierny aż do śmierci" sfrmulowanie, w zupełnie innej sytuacji. Koniec wojny sie zbliza. Armia Czerwona zdobywa Wieden. Jest ciemno; Piotr i jego przyjaciel Michal uciekaja pod obstrzalem. Michal zastaje ciezko ranny i nie moze juz uciekac. Prosi wiec Piotra o przyspieszenie smierci, nie chce by zlapano go zywym. Piotr obieca spelnic to zyczenie; kilka minut pozniej pakuje kule w glowe Michala. Jest to objaw wiernosci wobec przyjaciela, nie wobec Hitlera.
Opisując nazistowski systemu szkolny Piotr napisał, że co tydzien mieli oni osiem godzin szkolenia ideologicznego; dwie z tych godzin poświęcone byly teorii ras ludzkich. Oto jak cytuje on jednego z wykładów: "Słyszeliście o trudnych warunków ekonomicznych w okresie powojennym. Słyszeliście o wielkim napływie Żydów ze Wschodu, rzucających się na ciało Niemiec jak szakale rzucaja sie na ranne zwierzeta. Wiecie o wielkiej mocy przemysłowej Żydów, o ich kontroli banków, o ich probach zniszczenia niemieckiego handlu. W Mein Kampf Fuhrer powiedział ze mieszanie ras jest nie do przyjęcia. Narod ktory chce zwyciezyc musi zachować swoją siłę i swoja czystosc rasowa. ..." Ale kochanka Piotra Brigitta, którą poznał w 1939 roku, była Żydowka. Wiedział o tym, zanim stał się członkiem partii. Nie przeszkodziło mu to w odwiedzeniu Brigitty w roku 1943, podczas krótkiego urlopu z Rosji. Podczas tych odwiedzin ona, tak jak inni Żydzi niemieccy, musiala nosic identyfikującą żółtą gwiazde.
Fakt ten wskazuje że Peter byl osobą bardzo nietypową. Równie nietypowym był jego ojciec, niemiecki komunista, przed rokiem 1933. Ile dzieci byłych komunistów stało się oficerami SS? Ale to nie wszystko. Lena, siostra Piotra, poślubiła oficera pracującego w jednosce bezpieczenstwa osobistego Hitlera. Ile dzieci byłych komunistów żenilo sie z takimi oficerami? Tak, te jednostki nie były typowe. Ale okropności wojny są opisane bardzo realistycznie. Ksiazka ta porusza wiele istotnych tematow socjologji totalitaryzmu, takich kak wychowanie mlodziezy, okrucienstwa, bezwzgledna wiernosc idejom partji rzadzacych, uwielbianie przewodcow (Hitlera i Stalina), itd. itd.
Dlaczego kupilem tę książkę? Bo chciałem porównać system komunistyczny, ktory znam dobrze (*), z systemem nazistowskim. Co mialy one ze sobą wspólnego i czym się różniily? Czytanie historii osobistych pomaga nam w zrozumieniu wydarzen opisywanych przez zawodowych historyków i socjologów. Jedyna wada ksiazki jest to ze brakuje jej wlasciwego zakonczenia. Co stało się z Piotrem po zakończeniu wojny i jak dostosowal się do życia w post-nazistowskim kraju. Mam nadzieje ze ktos z jego wspolpracownikow, lub spadkobiercow, odpowie na pytania tego rodzaju.
Ludwik Kowalski, Profesor Emeritus, Montclair State University.
(*) Moja 2009 książka "Tyranny to Freedom: Pamiętnik byłego komunisty", dostępny na Amazom.com
A oto odnosnik do darmowej wersji tej książki:
http://csam.montclair.edu/
~ kowalski/life/intro.html
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin