aktywnispolecznie.org
Administrator
Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 119
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: www.fare.aktywnispolecznie.org
|
Wysłany: Sob 21:27, 11 Mar 2006 Temat postu: Niemcy: chrześcijanie i żydzi pragną bliższej współpracy |
|
|
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 10-03-2006, ostatnia aktualizacja 10-03-2006 17:13
9 marca odbyło się w Berlinie pierwsze spotkanie czołowych przedstawicieli Kościołów katolickiego i ewangelickiego w Niemczech z rabinami tego kraju. Zdaniem jego uczestników jest ono początkiem stałej współpracy na tym szczeblu. Kard. Walter Kasper z Kurii Rzymskiej i emerytowany rabin Henry G. Brandt oraz inni przedstawiciele Kościołów i judaizmu z uznaniem mówili o postępach, jakie nastąpiły we wzajemnych stosunkach od czasu II wojny światowej.
W tym, już dziś uznanym za historyczne spotkaniu, nowością był udział 24 rabinów i jednej kobiety-rabina, a więc nie tylko członków Centralnej Rady Żydów w Niemczech, będącej gremium politycznym.
Mianem "cudu " określił rabin Brandt fakt, że dzięki napływowi ludzi z terenów b. ZSRR odżyła wspólnota żydowska w Niemczech, która jeszcze przed 20 laty skazana była na wymarcie ze względów demograficznych. Odnosząc się do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego rabin zwrócił uwagę na "asymetrię ". Jego zdaniem, ze względu na liczbową przewagę, chrześcijańscy partnerzy dialogu muszą wziąć na siebie większą część pracy na rzecz budowania mostów między oboma religiami.
Kard. Kasper podkreślił, że Szoah rozpoczęło zmianę procesu myślowego Kościołów i pomogło im odkryć na nowo żydowskie korzenie chrześcijaństwa. Ta nowa orientacja daleko wybiega poza sprawy polityczno-etyczne i dotyka sedna tożsamości chrześcijańskiej - powiedział przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem. Zdaniem watykańskiego hierarchy poglądy sformułowane przed 40 laty na Soborze Watykańskim II muszą być ciągle przekazywane we wspólnotach oraz realizowane w praktyce. Dialog między Kościołem a judaizmem wykazał, że "nowy początek jest możliwy ". Będzie to także wkład w sprawę pokoju na świecie. "Potrzebujemy siebie nawzajem i świat potrzebuje nas " - podkreślił kard. Kasper. Zwrócił uwagę, że obok pracy nad tematami historycznymi i systematyczno-teologicznymi potrzebna jest również praktyczna współpraca np. w walce z antysemityzmem.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Karl Lehmann przypomniał, że soborowa deklaracja "Nostra aetate " o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich poprzez swoje wypowiedzi na temat judaizmu stanowi "punkt zwrotny ". Miejsce spojrzenia na Żydów przez teologię i Kościół niejako "z góry " zajęło teraz spojrzenie na "korzenie " chrześcijan.
Przewodniczący Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec, bp Wolfgang Huber powiedział, że w minionych latach wzrosło zaufanie i wzajemny szacunek między chrześcijanami a żydami, a [link widoczny dla zalogowanych] zostały obalone. W czasie, gdy coraz częściej mówi się o "powrocie religii " ważne jest zrozumienie tradycji, z jakich się wywodzi własna religia. W ten sposób dialog chrześcijańsko-żydowski może być uważany za wzorzec dla zadań stojących przed religiami - stwierdził bp Huber.
Spotkanie w ramach "Tygodnia braterstwa " zorganizowała Niemiecka Rada Koordynacyjna, skupiająca 83 towarzystwa współpracy chrześcijańsko-żydowskiej na terenie całych Niemiec.
Post został pochwalony 0 razy
|
|